MAKYAJ

Makyaj bir kadının olmazsa olmazı, kendini daha iyi hissetmesini adına, kozmetik ürünler yardımıyla yapılan bir uygulamadır. İnsanlık tarihi boyunca kadınlar için önemli bir yere sahip olan makyaj, kişinin tercihine ve zevkine göre değişiklik göstermektedir. Makyaj farklı teknik ve malzemelerle yapılan, kişiyi olduğundan daha güzel gösteren, kusurlarını kapatıp yüz hatlarını daha belirgin hale getirmeyi başaran bir işlemdir. Makyaj, doğru yapıldığında, yüz hatlarını ortaya çıkararak güzelleştiren bir unsur olsa da, kötü yapıldığında bir felakete dönüşebilmektedir. Bu nedenle, yüz hatlarımızı tanımak, kaliteli makyaj malzemeleri kullanmak, tonlamalara ve günün saatlerine göre, makyajın kullanılacağı yere göre makyaj yapmak, doğru sonuçlara ulaşılmayı sağlayacaktır.Makyajın tarihçesi, milattan öncelere dayanmaktadır. Mısırlı ve Asurlu kadın ve erkeklerin, gözlerine sürme çekmesi, herkesin bildiği bir gerçektir.

İstenen makyaj tipi belirlenir.

Cilt analizi yapılır.

Cilt tonu belirlenir.

Cildi nemlendirme ve makyaj altı bazı sürülür.

Kişiye uygun seçilen Fondöten ürünleriyle cilt tonları dengelenir ve pürüzler kapatılır.

Sırasıyla gölgelendirme, far,eyeliner,maskara,allık, aydınlatma, ruj vb. İşlemler yapılır.

( Bu sıralama makyözün çalışma sistemine göre değişiklik gösterir.)

Makyaj sabitleyici sprey sıkılarak işlem sonlandırılır.

 

Yaz makyajı deyince ilk önem vermemiz gereken noktaların basında cildimizin ışıltısını yansıtacak ince yapılı fondötenleri tercih etmek geliyor.

Bu yaz yüzümüzü bir tabaka gibi kapatan ve bütün kusurlarımızı örten fondötenler yerine , bütün doğal güzelliğimizi görmemizi sağlayan ince yapılı fondötenler tercih ediliyor.

Ayrıca yazın önem vermemiz gereken bir noktada, güneş ısınları cildimizde ve dudaklarımızdaki bütün nemi aldığı için nemlendirici özelliğe sahip olan ürünleri tercih etmeliyiz .

Dudaklarımızda da ayni kuruluğu önemsememiz gerektiğinden daha parlatıcı gibi ürünleri tercih edersek hem senin trendini yakalamış hemde dudaklarımız nemlendirmiş oluruz


az makyajı yaparken ilk önce mutlaka ince yapılı bir fondöten kullanarak başlamalıyız.

Gözlerimiz için ise yazın sıcaklığını yansıtacak pembe ve şeftali tonlarında ki farları tercih ederek fresh görüntümüzü korumalı ,ayrıca yazın kalın siyah eyeliner yerine ya sadece maskara ile göz makyajımızı tamamlamalı ya da kirpik diplerimizde çok koyu ve siyah renkleri uygulamaktan sakınmalıyız.

En önemli noktalardan birisi tabiî ki bronz er… Hafif ışıltılı bronz eri elmacık kemiklerimize burnumuzun üstüne ve çenemize hafifçe uygulamalıyız.Ve nemli doğal görünümü sağlayan lipstick ler olmazsa olmazlarımızdan…


Bu yaz ile birlikte enerjik renkler tekrar hayatımıza girdi. Canlı pembeler ,maviler, yeşiller ve turuncular bütün yazın renklerini farlarımıza yansıtırken, günesin bütün tonları içinde barındıran turuncular rujlarda en popüler renk olarak karsımıza çıkıyor

BRONZLAŞMIŞ BİR TEN İÇİN NASIL BİR GÖZ , TEN VE DUDAK MAKYAJI GEREKİYOR ?
Bronzlaşmış tenimize kapatıcılar kullanmak yerine senenin trendi doğal görünümlü bir highlighter uygulayıp sağlıklı ışıltı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabiliriz.

Gözlerimize pembe veya şeftali tonlarında yaz renklerinde bir far ve sadece maskara uygulayabiliriz.

Dudağımıza hem nemlendirici özelliği olan hem de doğal görünümümüzü tamamlayacak parlak bir ruj ile makyajımızı bitire biliriz.

Tabiî ki bunun için ilk aklımıza gelen yol bronz erler. Bu yılında trendi olan ışıltılı bronz erleri allık gibi uygularsak ,dudaklarımıza turuncu tonlarında bir renk seçerek ve hafifçe elmacık kemiklerimizin üst kısmına ,burun ve çene üstümüze highlighter ile ışıltı vererek , ıslak görünümü yakalarsak yazın ve günesin bütün etkisini yüzümüze yansıtmış oluruz

Bizler her zaman makyaj yaparken kesinleştirmek yada öne çıkarmak istediğimiz bölgelere açık renkler yada ışıltılar uygularız.Bununda nedeni aslında ışık oyunlarıyla göz yanılgısı yaratmaktır. Çünkü göz ilk önce daha aydınlık ve parlak kısımları seçecektir. Bu yüzden yuvarlak hatlara sahip kişiler gölge oyunlarıyla daha uzun bir yüze ve kesin hatlara sahip olabilirler.

Yüzümüzün yan kısımlarına allık bölgesi ile kulak arasındaki kısma dikine koyu tonlarda bir kapatıcı , çene, alin ve burun üzerlerimize de yine dik olacak bir şekilde açık tonlarda kapatıcı yada açık ışıltılı bir highlighter uygularsak ,yüzümüzün forumunu değiştirmiş oluruz. Burun ,çene ve alin öne çıkıp keskinleşirken yanaklar daralacaktır. Böylece daha uzun bir yüz sekline sahip oluruz.


Son yıllarda daha sik gördüğümüz kalıcı güzellik uygulamaları hayatimizi hızlandırmak ve kolaylaştırmak için birebirler. Yazın Sıçaklığını hissettirdiği bu günlerde kalıcı oje ,ipek kirpik ve kalıcı makyaj işlemleri çok tercih ediliyor. Çünkü bu işlemleri yaptırdıktan sonra sabahları hafif bir makyajla uyanmış olabiliyoruz. Denize girip çıktığımızda eyelinlerimiz akmıyor ya da dudaklarımız her zaman bakımlı…

Kalıcı ojelerimiz üç haftaya kadar parlaklığını hiç kaybetmeden bütün tatiliniz boyunca her gün yeni sürülmüş hissiyle tırnaklarınız susuluyor.

Kısacası kalıcı güzellik uygulamaları yılın her zamanında olduğu gibi yaz aylarında da her sabah yataktan bakımlı taze bir görünümle kalmamızı sağlıyor. Hem güzelliğimize güzellik katıyor hem de zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor.

Hepimizin bildiği gibi direk güneş ısınlarına maruz kaldığımızda cildimizde olumsuz etkilere sebep oluyor. Tabiî ki bu etkileri en aza indirebilmek için içerisinde SPF koruması olan kremler ve ürünler kullanmak uzun surede oluşacak olumsuzluklardan bizi koruyor. Özellikle yaz aylarında günesin etkisini hissettirmesi ve tatil sezonunun açılmasıyla güneş kremlerini kullanmaya daha dikkat ediyoruz fakat sadece sıcak aylarda değil her zaman bu kotu etkilere mazur kaldığımız için makyaj ürünlerimizin içinde bulunan SPF koruması imdada miza yetişiyor. Bir yandan makyajımızı yapıp günlük hayatımıza devam edebilirken bir yandan da cildimizi korumuş oluyoruz. Bu yüzden makyaj urunkerinde bulunan SPF koruması bizi güne hızlı, ekstra bir caba harcamadan haz iliyor ve koruyor.